امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

قبل از چیدن یک اتاق بایستی اهدافی را که دارید ¸ کاملا مشخص کنید و آنها را اولویت بندی کنید .آیا بیشترین کاری که در این اتاق انجام می دهید ¸ درس خواندن ¸ نوشتن ¸ تهیه کارهای دستی و عملی یا حتی انجام حرکات ورزشی و یا غذا خوردن است ؟ پس از مشخص شدن اولویت ها به ترتیب به فکر فضاهای لازم برای هرکار باشید. شما می توانید این فضا ها را به وسیله قفسه های چوبی یا فلزی و یا پارتیشن بندی از یکدیگر جدا کنید . جهت ایجاد چنین فضایی به نکات ادامه مطلب توجه کنید :

1 – اولویت بندی ها
فعالیت و کارهایتان را به ترتیب اهمیت روی کاغذ بنویسید ¸ به طور مثال اگر بیشتر ساعات پشت میز کارتان هستید و با رایانه کار می کنید و می نویسید و می خوانید ¸ قبل از هر چیز میز کار جمع و جوری تهیه نمایید که محل مخصوص رایانه داشته باشد . این میز باید کشو داشته باشد تا اسناد و مدارک و وسایلتان در آن محفوظ باشد . اگر عده ای در آن فضا غذا می خورند ¸ می توانید به فکر یک میز ناهار خوری تاشو باشید که بتوانید در صورت لزوم آن را باز و بسته کنید .می توانید در گوشه ای از اتاق هم یک کاناپه تختخوابشو قرار دهید تا درصورت لزوم آن را باز کنید و کمی روی آن دراز بکشید و رفع خستگی کنید . یادتان باشد که همه این وسایل باید از لحاظ طرح و رنگ با یکدیگر هماهنگی داشته باشد و ترجیحا جمع و جور و ظریف انتخاب شوند تا فضای زیادی را اشغال نکند .

2 _ رعایت نور پردازی
جهت ایجاد یک اتاق چند منظوره به چند نوع مختلف نورپردازی نیاز خواهیم داشت ¸ به یک سری چراغ های سقفی پر نور جهت پذیرایی از مهمان ها ¸ به یک چراغ مطالعه برای روی میز کار و چراغ های نور دیوار کوب جهت اوقاتی که می خواهید آرامش داشته باشید و قدری استراحت کنید. در هر حال به یاد داشته باشید که یک نور پردازی اصولی ضامن موفقیت شما در کار است.

3 _ نظم اتاق را رعایت کنید.
یکی از نکات کلیدی برای داشتن اتاق کار چند منظوره رعایت نظم آن است . چرا که با ریخت و پاش هریک از وسایل کاری ¸ هرج و مرج و بی نظمی ایجاد شده ¸ تمرکز و آرامش از شما سلب می شود . همین مساله مانع از عملکرد صحیح شما خواهد شد . جهت رسیدن به این نظم می توانید از کتابخانه ها ¸ قفسه بندی های دیواری که گاهی تا زیر سقف کشیده می شود ¸ کشوهای بزرگ و این قبیل وسایل استفاده کنید و پس از انجام هرکاری وسایل مربوط به آن را جمع آوری کرده و در جای خودش بگذارید .

4 _ حفظ سکوت و آرامش
چنانچه در اتاق کار جند منظوره دو یا چند نفر باهم کار می کنند ¸ بهتراست در رعایت سکوت و آرامش دیگران بکوشید ¸ به طور مثال از انجام کارهای پرسرو صدا که باعث به هم خوردن تمرکز دیگران می شود خودداری کنید ¸ به جای استفاده از وسایل صوتی که صدای بلندی دارد از هدفون استفاده کنید¸ تلفن همراه خود را روی حالت لرزش بگذارید تا دائم زنگ نخورد .

5 _ رنگ بندی ها
توجه داشته باشید که همواره جهت بزرگ تر جلوه دادن اتاق و حفظ نظم و آرامش از رنگ های روشن به ویژه برای دیوارها اسفاده کنید . کف اتاق باید از جنس سنگ یا سرامیک روشن باشد تا راحت تر تمیز شده و فضا را بزرگ تر جلوه دهد . پس از انتخاب رنگ دیوار ها حد اکثر در انتخاب وسایل از دو رنگ هماهنگ دیگر استفاده کنید تا با رنگ های تند و متفاوت باعث شلوغی و هرج و مرج فضا نشود .

6 _ جنس و بافت وسایل
به یاد داشته باشید که وسایل اتاق باید همه از یک جنس و طرح باشند . به طور مثال همه چوبی چرمی یا فلزی . از انتخاب چند وسیله با جنس و بافت متفاوت جدا پرهیز کنید . چرا که چنین فضایی هیچ جذابیتی نخواهد داشت .

اضافه کردن نظر

توجه کنید : نظرات جدید شما پس از تایید مدیریت در بالای نظرات قبلی نمایش داده میشوند.

کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

ساک دستی