معرفی چمن گندمي رونده

چمن گندمي رونده

بيدگياه، گورگياه، قياق (1)

Elymus repens (L.) Gould

Family: Poaceae

Synonyms: Agropyron repens (L.) P. Beauv.

English name: Common wheat grass, Couch - grass

 

ريخت شناسي گياه: چند ساله، طول تا 80 سانتيمتر. داراي ريزوم خزنده. برگها باريك. گل آذين بصورت اسپايكهاي راست، گلها با آرايش دو رديفي (2).

محل رويش: در گلستان (شاه كوه)،‌ مازندران (گدوك)،‌ گيلان (آستارا)، آذربايجان (سبلان، تبريز)، همدان (فقير)،‌ لرستان (دورود، تي)، سمنان (بشم)، كهكيلويه و بوير احمد (دنا) و تهران پراكنش دارد (3).

زمان برداشت قسمت مورد استفاده: پائيز (4).

قسمت مورد استفاده: ريزوم (2، 5).

كاربرد درماني:  استفاده از این گیاه در درمان عفونت های مجاری ادراری و سنگ های کلیه و مثانه تایید شده است. همچنین مدر است. براي درمان تورم مثانه، پروستات و التهاب مجاري ادراري بكار مي‌رود (5، 6). برای درمان نقرس، دردهای روماتیسمی و اختلالات مزمن پوستی استفاده می شود. به دلیل خاصیت موسیلاژی بالای این گیاه به عنوان یک داروی ضد سرفه می توان استفاده کرد. به صورت انما در درمان یبوست بکار می رود. همچنین به شکل یک افزودنی فروکتوز دار در افراد دیابنی استفاده می شود.

آثار فارماكولوژيك مشاهده شده: اگروپيرن گياه اثر ضدميكروبي و آنتي اكسيداني دارد. فلاونوئيدهاي گياه سمي مي‌باشند (5).

احتياط مصرف: حاوي يك گليكوزيد سيانوژنيك است و بدليل خاصيت مدر،‌ مصرف طولاني يا مقادير بالاي اين گياه باعث كاهش پتاسيم مي‌گردد (5).

منع مصرف: در دوران بارداري و شيردهي مصرف نشود (5).

تركيبات شيميايي: پلي ساكاريد، اسانس (آگروپيرن)، موسيلاژ، مواد مغذي (2).

نحوه و ميزان مصرف:

1- جوشانده: 8-4 گرم ريزوم خشك گياه سه بار در روز ميل شود (5).

2- عصاره مائي: به نسبت 1:1 در الكل 25%، 8-4 ميلي‌ليتر سه بار در روز ميل شود (5).

3- تنتور: به نسبت 1:5 در الكل 40%، 15-5 ميلي‌ليتر، سه بار در روز ميل شود (5).

مصرف غذايي: طعم دهنده طبيعي مواد غذايي مي‌باشد (5).

نام تجاري دارو ساخته شده از گياه:

Ger.: Acorus (6).

منابع:

1- مظفريان، ولي الله. شناخت گیاهان دارویی و معطر ایران. انتشارات فرهنگ معاصر، 1391

 

2- Anderw Chevallier. The Encyclopedia of Medicinal Plants. 1996: 160

3- امامي، احمد. شمس اردكاني، محمد رضا. مهرگان، ايرج. فرهنگ مصور گياهان دارويي. مركز تحقيقات طب سنتي و مفردات پزشكي . دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي، 1383: 98

4- اميد بيگي، رضا. رهيافتهاي توليد و فرآوري گياهان دارويي. جلد اول، انتشارات فكر روز، 1374

5- Carol a. Newall, Linda a Anderson, J. danid philipson. Herbal Medicines. 1996: 91

6- Royal Pharmaceutical Society. Martindale, The Extra Pharmacopoeia. 2002: 1599

 


چاپ   ایمیل