معرفی گیاه بابونه

بابونه

بابونه رومي (1)

Chamaemelum nobile (L.) All.

Family: Asteraceae

Synonyms: Anthemis nobilis L.

English name: Chamomile flowers, chamomillae romanae flos(2)

 

 

ريخت شناسي گياه: گياه معطر، چند ساله به ارتفاع تا 50 سانتيمتر. برگها پرز دار كوچك، متناوب و منقسم به بريدگيهاي باريك و نامنظم، پوشيده از كرك. ساقه‌ها خوابيده، استوانه‌اي شكل به رنگ سبز مايل به سفيد. گلها مشابه گل مينا با كاپيتولهاي منفرد در رأس ساقه. هر كاپيتول داراي دو نوع گل كه يكي زبانه‌اي ماده و به رنگ سفيد ديگري لوله‌اي هرمافروديت به رنگ زرد (2، 3).

محل رويش: اين گياه بومي ايران نيست (1، 3، 4).

زمان برداشت قسمت مورد استفاده: از اواسط خرداد تا شهريور ماه سه تا پنج بار مي‌توان جمع‌آوري نمود (1).

قسمت مورد استفاده: سرگلهاي خشك (5).

كاربرد درماني: ضماد آن در مراحل اوليه التهاب و پماد آن در جلوگيري از سوختگي پاي اطفال، ترك خوردگي نوك سينه‌ها و هوميوپاتي مصرف مي‌شود. چاي بابونه براي رفع سوء هاضمه،‌ بي خوابي، گرفتگي عضلاني، مسكن، دردهاي شكمي توأم با نفخ، تب و بيقراري اطفال بكار مي‌رود. اشتها آور تلخ و محرك معده و يك ماده شستشو دهنده خوب در زخم‌هاي باز است. روغن بابونه بصورت خوراكي در كوليك و گرفتگي عضلاني بكار مي‌رود. گل آن در تورم، مفاصل دردناك و قسمتهاي پينه بسته و سفت شده بطور موضعي مصرف مي‌شود (2، 6).

آثار فارماكولوژيك مشاهده شده: استراگول موجود در گياه سبب آسيب ديدگي DNA مي‌شود كه مكانيسم اثر ضدميكروبي گياه است (7). بابونه درموش صحرايي سالم و موش صحرايي ديابتي شده با استرپتوزوسين اثر كاهنده قند خون داشته است (8).

احتياط مصرف: ندرتاً گزارشاتي در مورد درماتيت تماسي و آنافيلاكسي منتشر شده است. مصرف خوراكي آن فقط زير نظر متخصص مجاز است (9).

منع مصرف: در منابع منع مصرفي براي آن ذكر نشده است (5).

تركيبات شيميايي: اسانس (اسيدهاي انگليك و تيگليك)، كومارين،‌ فلاونوئيد، مواد تلخ، اسيدهاي چرب، فيتواسترول، كولين، اينوزيتول (5).

نحوه و ميزان مصرف:

1- دم كرده: يك قاشق سوپخوري گل گياه، در يك فنجان آب بمدت نيم ساعت خيسانده شود. در مورد اطفال يك قاشق چايخوري هر نيم ساعت مصرف شود (3).

2- تنتور: 20-10 قطره در آب، سه يا چهار بار در روز ميل شود (3).

3- روغن در مصرف خوراكي: شش قطره بر روي يك حبه قند، ميل شود (3).

4- روغن در مصرف موضعي: يك اونس، معادل 1/31 گرم گل خشك يا تازه در روغن زيتون بمدت 24 ساعت خيسانده شود. قبل از مصرف صاف شود (3).

مصرف غذايي: مصرف غذايي ندارد (3).

نام تجاري دارو ساخته شده از گياه:

Aust.: Kamillat; Kanillen; Fr.: Cefamig; Ger.: Azullon; Galenat Kamill N; UK.: Ashton & parsons Infants powders; kamillosan  .(2)

 

 

منابع:

1- صمصام شريعت، هادي. پرورش و تكثير گياهان دارويي. ماني، 1374: 181 و 182

2- Royal Pharmaceutical Society. Martindale, The Extra Pharmacopoeia. 2002: 1593

3- زرگري، علي. گياهان دارويي. (جلد 3) موسسه انتشارات و چاپ دانشگاه تهران، 1376: 118

4- امامي، احمد. شمس اردكاني، محمد رضا. مهرگان، ايرج. فرهنگ مصور گياهان دارويي. مركز تحقيقات طب سنتي و مفردات پزشكي . دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي، 1383: 116

5- Carol a. Newall, Linda a Anderson, J. danid philipson. Herbal Medicines. 1996: 72

6- John B. Lust. The Herb Book. 1974   140

7- Plant Med 1991 JUN: 57 (3):

8- Diabetes Res clin Pract. 2005; 67 (3): 189-95

9- Anderw Chevallier. The Encyclopedia of Medicinal Plants. 1996: 185


چاپ   ایمیل