گیاهان دارویی

معرفی گیاه كيسه كشيش

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

كيسه كشيش (1)
 

Capsella bursa-pastoris (L.) Medi

Family: Brassicaceae

Synonyms: Thlaspi bursa-pastoris L. , Capsella hyrcana Grossh.

English name: Shepherd's - purse

 

ريخت شناسي گياه: گياهي است يكساله يا دو ساله، علفي، سبز به ارتفاع 50-40 سانتيمتر كه ساقه‌ها غالباً ايستاده، گاهي خيزان و ساده، برگها كامل، دندانه‌دار يا چند بخشي شانه‌اي و كم عمق مي‌باشد. گل‌ها سفيد رنگ يا متمايل به صورتي، مجتمع در گل آذين خوشه‌اي و ميوه شكوفا، بدون باله و دانه پهن دراز است (2).

محل رويش: در گرگان، بندر گز، تهران و اطراف آن،‌ بين لاهيجان و بندر انزلي، خوي، باختران، همدان، اراك، اصفهان، بختياري، دورود، شوشتر، كرمان، كوه لاله زار، هويزه، بوشهر، شيراز، مشهد، نيشابور، گنبدكاووس، جنگل گلستان و بصورت علف هرز در بيشتر نقاط مي‌رويد (2).

زمان برداشت قسمت مورد استفاده: در تمام سال جمع‌آوري مي‌شود (3).

قسمت مورد استفاده: سرشاخه‌هاي هوايي گياه (4).

كاربرد درماني: بعنوان بند آورنده خونريزي، ضدعفوني كننده مجاري ادرار و بطور سنتي براي درمان اسهال،‌ هماتوري و التهاب مثابه بكار مي‌رود (4). دانه‌ها خاصيت قرمز كننده پوست و تاول‌زا دارند (5).

آثار فارماكولوژيك مشاهده شده: بواسطه تركيبات كولينرژيك موجود در گياه،‌ با مهار بتا – آدرنو رسپتورها،‌ كاهش دهنده فشار خون مي‌باشد (4).

احتياط مصرف: با درمان بيماريهاي قلبي،‌ فشار خون (كاهش يا افزايش) در درمان تيروئيد تداخل دارد و نبايد با دوز بالا به مدت طولاني مصرف شود (4).

منع مصرف: در بارداري و شيردهي با دوزهاي بالا مصرف نشود (4).

تركيبات شيميايي: فلاونوئيد، پلي پپتيد، آمين (استيل كولين، تيرامين، هيستامين)، كاروتنوئيد، اسانس، گليكوزيد روغن خردل (سينيگرين)، ويتامين (K, C) (3، 4).

نحوه و ميزان مصرف:

1- دم كرده: 4-1 گرم گياه خشك شده،‌ سه بار در روز ميل شود.

2- عصاره مائي: 4-1 ميلي‌ليتر به نسبت 1:1 در الكل 25%، سه بار در روز ميل شود (4).

مصرف غذايي: برگها به عنوان سالاد و دانه‌ها براي درست كردن نان استفاده مي‌شود (5).

نام تجاري دارو ساخته شده از گياه:

Ger.: Styptysat (6).

منابع:

1- مظفريان، ولي الله. شناخت گیاهان دارویی و معطر ایران. انتشارات فرهنگ معاصر، 1391

2- قهرمان، احمد. فلور ايران (جلد 7). موسسه تحقيقات جنگلها و مراتع، 1362: 755

3- Andrew Chevalier. The Encyclopedia of Medicinal Plants. 1996: 181

4- Carol a. Newall, Linda a Anderson, J. danid philipson. Herbal Medicines. 1996: 245

5- Daniel M. Medicinal Plants. 2006: 89

6- Royal Pharmaceutical Society. Martindale, The Extra Pharmacopoeia. 2002: 1589

 

رهگیری فاکتور

لطفا شماره فاکتور خود را درج نمایید

شماره فاکتور شما :