گیاهان دارویی

معرفی گیاه انيسون

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

انيسون (1)

بادیان رومی

Pimpinella anisum L.

Family: Apiaceae

Synonyms: Anisum odoratum Raf., Anisum officinale DC., Apium anisum (L.) Crantz

English name: Anise, Anise seed

 

ريخت شناسي گياه: گياه يكساله، ارتفاع 60 سانتيمتر، برگها پر مانند، گلها به رنگ زرد، گل آذين چتر مركب شياردار و دانه‌ها به رنگ سبز – خاكستري (2).

محل رويش: در آذربايجان (كليبر) و همدان (شمال سركان) مي‌رويد (3).

زمان برداشت قسمت مورد استفاده: ميوه‌ها به تناسب اختصاصات محل كشت، از اوايل تا اواخر مرداد ماه رسيده و سپس برداشت مي‌شود (4).

قسمت مورد استفاده: ميوه و ريشه (3، 5).

كاربرد درماني: ميوه و ريشه گياه در سرماخوردگي،‌ سرفه، برونشيت، تب و لرز، التهاب دهان و حلق، سوء هاضمه، كم اشتهايي مصرف مي‌شود (5، 6).

آثار فارماكولوژيك مشاهده شده: خلط آور، ضد اسپاسم خفيف، ضد باكتري، ضد ويروس، دافع حشرات (6).

احتياط مصرف: در موارد حساسيت پوستي و التهاب از مصرف گياه بايد پرهيز شود. دوز بالاي گياه با داروهاي ضدانعقاد و مهار كننده‌هاي مونوآمين اكسيداز تداخل مي‌كند (5).

منع مصرف: در بارداري و افراد حساس به انيسون مصرف نشود (6).

تركيبات شيميايي: اسانس (آنتول)، كومارين (فورانوكومارين)، فلاونوئيد، اسيد چرب، فنيل پروپانوئيد، استرول، پروتئين، كربوهيدارت، چربي، استيگمااسترول (فيتواسترول)، نمك‌هاي پالميتات و استئارات، تري ترپن (2، 5).

نحوه و ميزان مصرف:

1- دم كرده: 1-5/0 گرم از ميوه خشك، سه بار در روز ميل شود (5).

2- روغن: 2/0-05/0 ميلي‌ليتر، سه بار در روز ميل شود (5).

3- اسپريت انيس: 1-3/0 ميلي‌ليتر، سه بار در روز ميل شود (5).

4- تقطير شده آب انيس: 30-15 ميلي‌ليتر، سه بار در روز ميل شود (5).

مصرف غذايي: به عنوان طعم دهنده غذايي بكار مي‌رود (2).

نام تجاري داروي موجود در ايران: فرآورده‌هاي تركيبي كارامين، كارميناتيف (7).

 

نام تجاري دارو ساخته شده از گياه:

Multi – ingredient: Fr.: Elixir Bonjean; Ger.: Echtroferment – N; UK.: Carminative Tea (8)

 

 

منابع:

1- مظفريان، ولي الله. شناخت گیاهان دارویی و معطر ایران. انتشارات فرهنگ معاصر، 1391

2- Anderw Chevallier. The Encyclopedia of Medicinal Plants. 1996: 246

3- - امامي، احمد. شمس اردكاني، محمد رضا. مهرگان، ايرج. فرهنگ مصور گياهان دارويي. مركز تحقيقات طب سنتي و مفردات پزشكي . دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي، 1383: 230

4- صمصام شريعت، هادي. پرورش و تكثير گياهان دارويي. ماني، 1374: 140

5- Carol a. Newall, Linda a Anderson, J. danid philipson. Herbal Medicines. 1996: 30

6- Thomson PDR. PDR For Herbal Medicines. 3 rd Edition. 2005: 36

7- اداره كل نظارت بر امور دارو و مواد مخدر وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكي. اطلاعات و كاربرد داروهاي گياهي رسمي ايران. شركت داروگستر رازي، 1380: 120 و 117

8- Sean C Sweetman. Martindale: The complete drug reference. 2002: 1580

رهگیری فاکتور

لطفا شماره فاکتور خود را درج نمایید

شماره فاکتور شما :