گیاهان دارویی

معرفی اسفرزه

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

اسفرزه (1)

بارهنگ کتانی

Plantago indica L.

Family: Plantaginaceae

Synonyms: Plantago psyllium L. Plantago arenaria Waldst. & Kit.

English name: Flaxseed plantain, Psyllium seed Fleawort, Clammy Plantain, Fleaseed

ريخت شناسي گياه: گياه يكساله، كركدار، غده پوش، كوتاه يا نسبتاً بلند، ارتفاع 150-30 سانتيمتر، ساقه علفي،‌ ايستاده يا خيزان، ساده يا منشعب، برگها متقابل، خطي، باريك يا سرنيزه‌اي، گل ريز، به رنگ سفيد مايل به سبز، ‌سنبله‌هاي پرگل، كركدار غده پوش، تخم مرغي كروي، با دمگل بلند (2).

محل رويش: دشت گرگان، خراسان، رودبار، بين چالوس و رشت بين منجيل و پاچنار. كردستان، ايلام،‌ مهران، اصفهان،‌ خوزستان، شوش، فارس، بوشهر، بستك،‌ سبزواران، شيروان در كرمان، بم، بندر عباس، بلوچستان، ايرانشهر،‌ سراوان، نزديك شيراز (2).

زمان برداشت قسمت مورد استفاده: زمان جمع‌آوري آن مرداد ماه و يا آخر تابستان است (3، 4).

قسمت مورد استفاده: پوسته و دانه (5).

كاربرد درماني: ملين و نرم كننده غشاء مخاطي است. در نفخ مزمن، اسهال مزمن، اسهال خوني، التهاب لثه، كوليت مخاطي و سندرم روده تحريك پذير (Irritable Bowel Syndrom) مصرف مي‌شود (6).

آثار فارماكولوژيك مشاهده شده: سبب كاهش سطح كلسترول و تري گليسيريد سرم و كاهش سطح كلسترول كبدي مي‌گردد (6). مصرف آن موجب كاهش ابتلا به سنگ صفرا در افراد چاق، بهبودي ديابت و كاهش چربي خون بيماران ديابتي نوع دوم مي‌شود (6، 7، 8، 9).

احتياط مصرف:

منع مصرف: افرادي كه به اين گياه حساسيت دارند نبايد مصرف كنند (9).

تركيبات شيميايي: آلكالوئيد، موسيلاژ، گليكوزيدهاي ايريدوئيدي، ساكاريد، استرول، تري ترپن،‌اسيدهاي چرب، تانن (7).

نحوه و ميزان مصرف: 3 تا 5 گرم پوست دانه بصورت خوراكي بعنوان ملين، يا 5 تا 10 گرم دانه (در كودكان 3 گرم) پس از چند ساعت غوطه‌ور بودن در آب گرم همراه با مقدار زيادي آب (8).

مصرف غذايي: در صنايع غذايي بعنوان پايدار كننده و قوام دهنده بكار مي‌رود (7).

نام تجاري دارو موجود در ايران: فرآورده تركيبي پسيليوم (8).

نام تجاري دارو ساخته شده از گياه:

UK.: Fibre life; USA.: Fiberall (9).

منابع:

1- مظفريان، ولي الله. شناخت گیاهان دارویی و معطر ایران. انتشارات فرهنگ معاصر، 1391

2- قهرمان، احمد. فلور ايران (جلد 11). موسسه تحقيقات جنگلها و مراتع، 1362: 1339

3- توكلي صابري، محمد رضا؛ صداقت محمد رضا. گياهان دارويي (ترجمه). انتشارات روزبهان. 1366: 173

4- - امامي، احمد. شمس اردكاني، محمد رضا. مهرگان، ايرج. فرهنگ مصور گياهان دارويي. مركز تحقيقات طب سنتي و مفردات پزشكي . دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي، 1383: 239

5- Member of the scientific committee. The British Herbal Medicine. 1996: 165

6- Artery 1995; 21 (6): 352-61

7- Carol a. Newall, Linda a Anderson, J. danid philipson. Herbal Medicines. 1996: 173

8- كميته تدوين فارماكوپه گياهي ايران. فارماكوپه گياهي ايران. وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي. معاونت غذا و دارو، 1381: 74

9- Royal Pharmaceutical Society. Martindale, The Complete Drug Reference. 2007: 1566

رهگیری فاکتور

لطفا شماره فاکتور خود را درج نمایید

شماره فاکتور شما :