گیاهان دارویی

معرفی گیاه خرفه

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

خرفه (1)

Portulaca oleracea L.

Family: Portulacaceae

Synonyms: Portulaca consanguinea Schltdl., Portulaca fosbergii Poelln., Portulaca latifolia Hornem.

English name: Common purslane, Purslane

 

 

ريخت شناسي گياه: گياه فاقد كرك با ساقه گوشتي و انشعابات  فراوان، برگها فاقد دمبرگ، گوشتي و تخم مرغي واژگون، گلها زرد رنگ، فاقد پايه منفرد، يا بصورت دسته‌اي در كنار برگها، ميوه كپسول با دانه‌هاي فراوان، شكوفا در جهت عرضي (2).

محل رويش: تقريباً در تمام نقاط ايران، بخصوص نواحي گيلان، مازندران، تهران و اطراف آن، نوحي غرب و جنوب شرقي (بلوچستان) پراكندگي دارد. فرم اصلاح شده اين گياه در مناطق جنوبي ايران بعنوان سبزي خوردن كاشته مي‌شود (1).

زمان برداشت قسمت مورد استفاده: در تابستان جمع‌آوري مي‌شود (3).

قسمت مورد استفاده: اندام‌هاي هوايي گياه (3).

كاربرد درماني: در اختلالات دستگاه گوارش و مجاري ادراري مصرف مي‌شود. بدليل خاصيت مدر آن در بيماريهاي مثانه بطور مثال، تكرر ادرار و بدليل خاصيت موسيلاژي گياه در تسكين ناراحتيهاي گوارشي نظير اسهال خوني و در طب سنتي چين براي درمان آپانديس، نيش زنبور و مار گزيدگي و جوشانده يا عصاره آن بصورت موضعي در كاهش تب، سوختگي‌ها و كفگيرك (عفونت استافيلوكوكي مقاوم پوستي بهمراه حفره‌هاي بهم پيوسته چركي) مصرف مي‌شود. اين گياه حاوي مقادير زيادي اسيدهاي چرب Omega – 3 است كه در جلوگيري از حمله قلبي و تقويت سيستم ايمني بسيار مهم است. در بواسير، خونريزي بعد از زايمان، اگزما و التهاب پستان نيز بكار مي‌رود (3، 4).

آثار فارماكولوژيك مشاهده شده: اثرات ضدسرطاني در محيط كشت از عصاره گياه كامل مشاهده شده است. بعلاوه اثر محافظت رشته عصبي در برابر كاهش اكسيژن دارد (5) و همچنين اثر ضدالتهابي و كاهش درد نيز از عصاره اين گياه گزارش شده است (6، 7).

احتياط مصرف:

منع مصرف: در دوران بارداري مصرف نشود (3).

تركيبات شيميايي: موسيلاژ، اسيد گياهي، ساكاريد، ويتامين A, B1, C مواد معدني (كلسيم)، نورآدرنالين، دوپامين (3).

نحوه و ميزان مصرف: 50 تا 100 گرم گياه تازه روزي 3 بار همراه با غذا (8).

مصرف غذايي: بعنوان سبزي مصرف خوراكي دارد (3).

نام تجاري دارو ساخته شده از گياه: فرآورده دارويي ندارد.

 

 

منابع:

1- مظفريان، ولي الله. شناخت گیاهان دارویی و معطر ایران. انتشارات فرهنگ معاصر، 1391

2- قهرمان، احمد. فلور ايران (جلد 1). موسسه تحقيقات جنگلها و مراتع، 1362: 23

3- Anderw Chevallier. The Encyclopedia of Medicinal Plants. 1996: 253

4- Dent bown. Encyclopedia of Herbs and other uses. 1996: 334

5- Wang W, Gu L, Dong L, Wang X, Ling C, Li M.Protective effect of Portulaca oleracea extracts on hypoxic nerve tissue and its mechanism. Asia Pac J Clin Nutr. 2007;16 Suppl 1:227-33

6- Yen GC, Chen HY, Peng HH.Evaluation of the cytotoxicity, mutagenicity and antimutagenicity of emerging edible plants. Food Chem Toxicol. 2001 Nov;39(11):1045-53

7- Chan K, Islam MW, Kamil M, Radhakrishnan R, Zakaria MN, Habibullah M, Attas A. The analgesic and anti-inflammatory effects of Portulaca oleracea L. subsp. Sativa (Haw.) Celak. J Ethnopharmacol. 2000 Dec;73(3):445-51

8- صمصام شريعت، سيدهادي. تجزيه گياهان دارويي. انتشارات ماني، 1383: 152

رهگیری فاکتور

لطفا شماره فاکتور خود را درج نمایید

شماره فاکتور شما :