گیاهان دارویی

معرفی گیاه ختمي

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

ختمي (1)

Alcea rosea L.

Family: Malvaceae

Synonyms: Alcea biennis Winterl

English name: Marsh - Mallow

ريخت شناسي گياه: گياه پايا سبز رنگ، ساقه نسبتاً ضخيم پوشيده از كركهاي زبر، منتهي به يك خوشه طويل و كم گل. برگها دمبرگدار، سبز، پوشيده از كرك، قلبي شكل يا تقريباً مدور، برگ شاخه‌هاي گلدار سه قسمتي. گلها تقريباً بزرگ، به رنگ صورتي – بنفش و داراي دمگل كوتاه (2).

محل رويش: در لاهيجان، رامسر و يا ساير نواحي ساحلي گيلان پراكندگي دارد (2).

زمان برداشت قسمت مورد استفاده: گلها در زمان شكفتن جمع‌آوري مي‌شوند (3).

قسمت مورد استفاده: گلها (3).

كاربرد درماني: قسمت های مختلف این گیاه شامل برگ، ریشه و گل به عنوان دارو به کار می رود.ختمی دارای خواص ضد سرفه، ضد سوزش سینه، ضد ورم معده، ضد تومور و ضد ویروس می باشد.فعالیت ضد باکتریایی، ضد التهابی، جذب پلی ساکاریدها به دیواره های غشایی و کاهش سرفه از خواص دیگر آن است (4).ریشه ختمی دارای اثر نرم کننده و آرام کننده است و در رفع تحریکات جلدی و سرفه های شدید استفاده می شود (5).بیشترین کاربرد ختمی برای درمان مشکلات تنفسی و برونشیت است که این خاصیت مربوط به لعاب گیاه است.همچنین عصاره ریشه ختمی برای درمان سوختگی ها و زخم های پوستی مناسب است.از این گیاه برای سوزش معده، سوء هاضمه، زخم معده، آنژین، سنگ کلیه، یبوست و دل پیچه نیز استفاده می شود ریشه گیاه ختمی دارای موسیلاژ، فلاونوئید و گلیکوسایدها بوده و برگ آن حاوی کومارین اسکوپولتین است.همچنین ریشه این گیاه حاوی ترکیبات دیگر از جمله آنتوسیانین، آلتین،دی اکسی بنزوئیک اسید و سیانیدین می باشد.از جمله ترکیبات دیگر ریشه ختمی می توان کوئرستین، کامپفرول، تانن، لسیتین، پکتین و استریول را نام برد

آثار فارماكولوژيك مشاهده شده: اين گياه بر روي ويروس‌هاي HIV – 1 و HIV – 2 اثر مهاري داشته است (5).

احتياط مصرف: در منابع احتياط مصرفي براي آن ذكر نشده است (4).

منع مصرف: استفاده از این گیاه در زنان باردار توصیه نمی شود. (6).

تركيبات شيميايي: نشاسته، موسيلاژ، پكتين، فلاونوئيد، اسيدهاي فنليك، ساكارز، آمينو اسيد (آسپارژين) (4).

نحوه و ميزان مصرف: به Althaea officinalis مراجعه شود (3).

مصرف غذايي: مصرف غذايي ندارد (4).

نام تجاري دارو ساخته شده از گياه: فرآورده دارويي ندارد (4).

 

 

منابع:

1- مظفريان، ولي الله. شناخت گیاهان دارویی و معطر ایران. انتشارات فرهنگ معاصر،  1391

2- قهرمان، احمد. فلور ايران (جلد 7). موسسه تحقيقات جنگلها و مراتع، 1362: 286

3- Dent bown. Encyclopedia of Herbs and other uses. 1996: 232

4- Ali Shah SM, Naveed A, Akram M, Akhtar Shah P, Tariq Saeed, Khalil A,et al.Pharmacological activity of Althaea officinalis L. J Med Plants Res 2011;5(24):

5- Sutovska M, Nosalova G, Sutovsky J, Franova S, Prisenznakova L, Capek P. Possible mechanisms of dose-dependent cough suppressive effect of Althaea officinalis rhamnogalacturonan in guinea pigs test system. Int J Biol Macromol. 2009;

6-Barnes J, Anderson LA, Phillipson JD. Herbal Medicines: A Guide for Health Care Professionals.The Pharmaceutical Press. 2002, pp: 112 - 1

 

رهگیری فاکتور

لطفا شماره فاکتور خود را درج نمایید

شماره فاکتور شما :